Bejelentkezés,
információ:
06-20-80-80-300

Ha jön a fogtündér! Mikor bújnak elő a maradó fogak?

Mire kell odafigyelni a gyerekeknél a fogváltások során? Bizony ez hosszú időszak is lehet! Tejfogak és maradó fogak egyszerre… mikor is következik be a fogváltás, és mik a nehézségei

  • Nagyon fontos epizód egy kisgyerek életében, mikor kisbabaként előtörnek az első tejfogacskák. Sok gyerek – és szülői- is megszenvedi, fájdalmas, duzzadt íny, éjszakai nyugtalanság, sírás. Aztán túl leszünk rajta, nagyon édesek a kis fogai, gyönyörű a huncut mosolya!
  • Aztán azt gondolnánk, hogy nyugodtak lehetünk, a következő mérföldkő, mikor ezek a kis tejfogak elkezdenek mozogni, kiesni, és végre jön a fogtündér, és a párna alá rejti a kis ajándékát!
  • De amíg ez bekövetkezik, addig van egy nagyon fontos időszak! Kevesekben tudatosul, hogy 6-7 éves korban kibújnak a hátsó őrlő fogak, az un. 6-os fogak. Ezek bizony már maradó fogak, egész életünkön végigkísér minket, nagyon fontos szerepe van a helyes rágásban, hisz a 7. és 8. fog csak évekkel később bújik elő! Ezek az első rágó fogak megbújnak hátul, és ha nem mossuk, tisztítjuk őket, bizony megharagszanak, és szuvasodnak, kilyukadnak!
  • Kérdés, hogy mire a maradó metsző fogak elkezdenek nőni, kiestek-e már a tejfogacskák? Sokszor párhuzamosan, a maradó metsző fogak mellet megmaradhatnak a tejfogak, nem ritkán nagyobb gyökerekkel, mint az szokásos. Ha nem tudnak maguktól kiesni, érdemes megmutatni a fogorvosnak, aki nem biztos, hogy azonnal fogó után nyúl és kihúzza, hanem lehet, hogy csak megfigyeli, többször visszahívja a kis pácienst, hogy figyelmemmel tudja kísérni a folyamatot. Végső esetben, sajnos ki kell húzni ezeket a makacsul bennmaradó tejfogakat, mert akadályozzák a maradó fogakat a növekedésben! Az a vigasztaló, hogy a tejfogak gyökere általában nem nagy, ezért a foghúzás nem viseli meg a kicsiket!
  • Másik kérdés szokott lenni, hogy a kis tejfogak el kezdenek szuvasodni, fájhatnak is, a fogorvos mégsem tömi be, és nem húzza ki. Miért is? A tejfogacskáknak a helyükön kell maradni, hogy fenntartsák a helyet az utánuk, a helyükre növő fogaknak. Ha kihúznánk idő előtt őket, akkor a fogacskák el kezdenek „vándorolni” és kihasználva a keletkező helyet, bevándorolnak a kihúzott fog helyére. Így, mikor a maradó fog szeretne kinőni, nincs már hely!
  • A tejfogak tömése mély szuvasodásnál, vagy amikor már fáj a kis fog nem lehetséges, mert a kis fogból nem tud ürülni a fájdalmat okozó gyulladást okozó baktérium, így ott helyben a lefedett gyulladástól akár be is dagadhat a fog. Ilyenkor kitisztítjuk a fogat, elmagyarázzuk, hogyan tudja tisztán tartani, és várunk tejfog esetében, hogy kieseen, addig is „tartja” a helyet az utána következő maradó fognak!
  • Fontos lehet, hogy amikor a kis maradó metsző fogak kibújnak, már látszik, hogy hogyan fognak elférni, mennyire szabályosak, vagy kicsit előreállóak, torlódottak. Sok mindentől függhet, hogy mennyire szabályos a növekedés- ezért érdemes időről időre megmutatni fogorvosnak, ha valami kicsit is nyugtalanítja a szülőket.
  • Nem biztos, hogy a gyermeknek fogszabályzásra lesz szüksége lehet, hogy „magától” megoldódik a helyzet:az állcsont növekedésével helyet kaphatna a kis fogak. Az is igaz, hogy a mai korban egyre több gyereknél merül fel a fogszabályzás. Hál Istennek, ez már nem ciki, a gyerekek is szívesen fogadják. A fogszabályzásra járó gyerekeknél hatalmas előny, hogy megszokják a fogorvoshoz járást, természetessé válik a kezelés, és mivel folyamatosan- havonta- járnak ellenőrzésre, ezért nincsenek szúvas fogaik sem!

Természetesen az itt leírt estek általánosítások, az adott problémára, esetre a szakember fogorvos hozza meg a kezelési döntést!

Az alábbi ábrán látható, hogy melyik életkorban jönnek ki a maradó fogak a gyerekeknél

A modellen látható, hogy a tejfogak felett a csontban „várakoznak” a maradó fogak, várják, hogy eljöjjön az idejük!